Orientálne masážeMasáže do kancelárieMasáže pre tehuľkyZdravotné masážeRelaxačné masážeTvárové masážeČínske ozdravné masáže / zhongyi baojian anmo

Kraniosakrálna terapia

Kranium – lebka, sakrum krížová kosť.
Kraniosakrálna terapia (KST) je veľmi jemná neinvazívna technika, ktorá slúži ku zlepšeniu fungovania mozgu a miechy a širokého spektra zdravotných problémov. Napomáha pri odstraňovaní bolesti hlavy, krku a chrbta, migrén, skoliózy, problémoch s koordináciou pohybu, chronickej únavy, očných problémov (hlavne škúlenie), ochoreniach spôsobených tlačením nervov alebo špatným prekrvením niektorých častí mozgu (vrátane následkov mozgovej mŕtvice, porúch učenia, sústredenia sa apod.), spazmických stavoch, endogennej depresie, hyperaktivity , predmenštruačného syndrómu, hypertenzie a veľa ďalších. Kraniosakrálna terapia je veľmi vhodná k odstráneniu následkov po všetkých zranenia a operáciách.
Techniky krániosakrálnej terapie sú zamerané na najvyššiu možnú harmonizáciu energie a tým i na aktiváciu a stimuláciu vlastných liečebných síl tela. V priebehu ošetrenia, ktoré trvá zhruba jednu hodinu, leží oblečený klient na masážnom stole na chrbte. Terapeut veľmi ľahkým dotykom pôsobí v oblasti lebečných kostí a na tých telesných štruktúrach, v ktorých napätie ovplyvňuje stav ostatných orgánov. Veľmi vhodný je priebeh ošetrenia kraniosakrálnou terapiou kombinovať s viscerálnou terapiou, ktorá podobným spôsobom ošetruje jednotlivé orgány brucha, panvy, hrudníku a hlavy (mozog a centrálny nervový systém).
Kraniosakrálna terapia je celostná terapia, ktorá ovplivňuje telesné a duševné zdravie človeka. Vďaka kraniosakrálnej terapii sa telo zbavuje zdravotných problémov a je zlepšovaná kvalita života. KST pracuje s kraniosakrálnym systémom – t.j. fyziologický systém, ktorý je prítomný nie len u ľudí, ale aj u ostatných živočíchov, ktorý majú mozog a miechu. Formovanie kraniosakrálneho systému začína už pri vnútromaternicovom vývoji a zaniká po smrti jedinca. Hlavný výskum kraniosakrálneho systému robil Dr. John Upledger na Michigan State Univerzity v USA, v ktorom dokázal, že sa lebečné kosti musia nachádzať v stálom a jemnom pohybe, aby sa mohli prispôsobovať zmenám tlaku mozgovomiechového moku, ktorý je prítomný vnútri systému ohraničeného mozgovými membránami. Pokiaľ lebečné kosti stratia schopnosť pohybovať sa v odpovedajúcom rytme kraniosakrálneho systému, môže dôjsť k výskytu symptómu rôznych ochorení. Pri prevádzaní KST môže dôjsť k somatoenocionálnemu uvoľneniu, čo je terapeutický proces, ktorý napomáha telu aj duši zbaviť sa negatívnych zážitkov z prežitých traum. Zároveň podporuje vyrovnávanie sa s emočnými negatívnymi situáciami. V prevádzaných výskumoch bolo objavené, že ľudské telo v sebe zadržuje fyzické sily, ktoré sa v tele následkom traum hromadia a zhlukujú sa do tzv. energetických cyst, ktoré sa stávajú nefunkčnými miestami v ľudskom tele. Pri somatoemocionálnom uvoľnení dochádza k rozpadu týchto energetických cyst a tým k obnoveniu rovnováhy telesných funkcií i psychického stavu.
Cieľom KST je nájsť príčinu telesných či psychických problémov, čo nie je vždy jednoduché (každá časť je spojená s každou časťou a príčina môže byť dobre skrytá). Napomáha tomu terapeutovo vnímanie pozmeneného kraniosakrálneho rytmu a práce v systéme telesných membrán a mozgovomiechového moku. Dobrý terapeut sa snaží predovšetkým, aby sa pacientovo telo priviedlo na nápravu samo. Preto je práca s klientom veľmi jemná. Ak je použitá len o trochu väčšia sila ako je nutné, môže sa stať, že sa klientove obranné mechanizmy obrátia proti nemu. Keď sa klientove telo začne brániť proti terapeutovi, tkanivá klientovho tela sa napnú. V KST sa v tomto prípade terapeutov dotyk ešte zľahčí a tým je daný priestor k terapeutickému uvoľneniu tkanív. To vedie k tomu, aby klientove sebanaprávacie mechanizmy boli efektívne.
Jednou z dôležitých techník KST je technika bodu pokoja (Stillpoint) – CV4, ktorá ovplyvňuje autonómny nervový systém a zvyšuje pohyb mozgovomiechovej tekutiny. Je veľmi efektívny pri znižovaní horúčky u infekčných ochoreniach (pretože podporuje imunitu a pomáha telu pri zbavovaní sa odpadových látok), ďalej pri znižovaní vysokého krvného tlaku, regenerácii po úrazoch či poraneniach atď. je veľmi účinná v domácej terapii, keď je prevádzaná rodinnými príslušníkmi každý deň. Táto technika je veľmi jednoduchá na osvojenie.
Aj cez veľmi opatrnú prácu sa veľa ľudí cíti po ošetrení KST horšie. Jednou z príčin môže byť, že sa z tkanív uvoľňuje predchádzajúca trauma, čo môže trvať aj niekoľko dní. Iný dôvod je ten, že „znecitlivené“ miesta prichádzajú k životu a stávajú sa tak citlivejšími. Ďalej to, že sa telo vďaka svojím adaptačným mechanizmom prispôsobilo nejakej špatnej funkcii a potrebuje čas na návrat späť do pôvodnej, správnej polohy či funkcie. Správne spravená KST je bezpečná, preto je indikovaná aj ženám v priebehu tehotenstva (mobilizuje a zvyšuje množstvo normálnych adaptačných procesov tela, je nevyhnutné, aby tieto procesy boli po dobu tehotenstva vysoko funkčné), v období prípravy pôrodu (uvoľnenie panvy a kraniosakrálneho systému pôrod uľahčuje), pri nepostupujúcom pôrode a v období šestonedelia (upravuje hormonálnu hladinu, znižuje krvný tlak, odstraňuje popôrodné depresie, obnovuje normálnu funkciu panvy a tak eliminuje veľa popôrodných problémov s chrbtom atď.).
Na ošetrenie KST pozitívne reagujú aj starší ľudia, ktorí sú menej pohybliví, krehkejší a strácajú pamäť. Po terapii sa stávajú pohyblivejší, vitálnejší, zvyšuje sa ich imunita a intelekt aj pamäť sa zlepšuje. Vynikajúce a viditeľné výsledky sú dosahované po ľahších mozgových príhodách.