Tradícia čínskych masáží siaha do čias Žltého cisára, 1.storočie pred n.l. Na liečenie sa už v tomto období využívali masáže spolu s liečebnými pohybovými aktivitami. Čínsky názov môžeme preložiť ako: TUI - tlačiť, NA - uchopiť, alebo tradičný názov ANMO AN - stlačiť, MO - hladiť.
V Číne sa masáže študujú ako samostatný odbor na lekárskych fakultách a využívajú sa v mnohých nemocniciach tradičnej čínskej medicíny. Veľkú obľúbenosť majú aj relaxačné a ozdravné masáže a po svete sa zvyšuje záujem o tieto storočiami overenými ozdravnými metódami.
Terapeut pôsobí rukami na rôzne časti klientovho tela - akupunktúrne body a dráhy, svalové štruk- túry, kĺby atď. a jednotlivými manipulačnými technikami sa dosahuje potrebného účinku. Tuina masáže majú široký záber, okrem problémov pohybového aparátu ich je možné využiť aj na veľa vnútorných ochorení, u psychosomatických problémov, v gynekológii a pediatrii. Môžu sa využí- vať samotné, alebo sa v praxi často kombinujú s inými technikami ako akupunktúra, fytoterapia, alebo s prostriedkami modernej medicíny.
Účinky Tuina masáží:
- Vyrovnávanie jin - jangu, harmonizuje organizmus.
- Spriechodňuje sieť dráh (nazývaných meridiany) v ktorých cirkuluje energia a krv a napomáhajú k prevencii a uzdravovaniu organizmu.
- Harmonizuje krv a energiu a regenerujú vnútorné orgány.
- Metódy Tuina priamo ovplyvňujú funkcie vnútorných orgánov.
- Napravovanie šliach a svalov a obnovovanie ich polohy. Účinne sa uvoľňujú spazmi, stuhnuté miesta, lokálne sa prekrvuje, tíšia sa bolesti, napravujú sa aj menšie zmeny polohy svalov a šliach.
- Uvoľňujú sa kĺby rôznymi manipulačnými technikami (krúženie, trakcia), odstraňuje sa ich tuhosť a zlepšuje ich pohyblivosť.
Z hľadiska modernej medicíny sa zlepšuje obehový systém, respiračný, tráviaci, endokrinný, imu- nitný, nervový systém, pohybový aparát, zlepšuje sa kvalita a pružnosť kože. Masáže Tuina sa vykonávajú v oblečení a prevádzajú sa techniky rôznymi časťami rúk (špičkami, bruškami, kĺbmi prstov, dlaňami, chrbtom ruky, predlaktím, lakťom). Masáže sa prispôsobujú danému klientovi, jeho stavu a jeho požiadavkám.
Kontraindikácie:
Zlomeniny, krvácajúce stavy, akútne infekčné ochorenie, onkologické choroby, kožné ochorenia, v prvých 3 mesiacoch tehotenstva v oblasti brucha a bedier, pri tuberkulóze, po veľkej fyzickej záťaži veľkom hlade alebo prejedení sa, v opitosti.
Masáže sa môžu podľa potreby kombinovať aj s inými technikami ako je Moxa, Banky, Guasha